Často kladené otázky

Jaká je cena fotovoltaiky na klíč?

Cena fotovoltaiky na klíč se pohybuje od 50.000 Kč/1 kWp do 115.000 Kč/1 kWp vč. DPH před udělením dotace. Cenu ovlivňují především výkon fotovoltaické elektrárny a typ baterie. Vzorová cena fotovoltaické elektrárny s baterií i bez je pro vás připravena v našem ceníku. Nejlepším způsobem, jak zjistit cenu FVE je ale kontakt s naším odborníkem, protože zohlední vaše konkrétní podmínky a přání.

Je cena za vybudování fotovoltaické elektrárny (FVE) konečná?

Ano, před každou realizací fotovoltaické elektrárny (FVE) provedeme zaměření na místě stavby a následně sdělíme konečnou cenu! Pokud je vaším přáním fotovoltaická elektrárna na klíč, protože se nechcete pouštět do administrativy spojené s udělením dotace a připojením do distribuční sítě, je pro vás připraven náš tým odborníků, který vám s tím pomůže. V případě, že s touto problematikou máte zkušenosti a chcete si administrativu vyřídit sami, bude vám cena fotovoltaické elektrárny (FVE) o tyto služby ponížena.Fotovoltaika na klíč otázky a odpovědi

Je provozování FVE podnikání?

Není, fotovoltaická elektrárna do 10 kWp slouží především k úspoře energie, nikoli výdělku. Pro její pořízení tedy nepotřebujete licenci ERU. Příjemným bonusem zůstává, že nepotřebujete ani stavební povolení. Dne 11.1.2022 podepsal Senát ČR novelu energetického zákona, která tyto podmínky zachová pro fotovoltaické elektrárny do 50 kWp. Novela nyní čeká na podpis prezidenta republiky. Aktuální dění pro vás sledujeme v našich článcích a novinkách.

Je možné systémy pojistit?

Ano, systém se dá pojistit proti vandalismu, přírodním živlům, krádeži. Systém je vhodné připojistit k nemovitosti, cenu pojistného určuje vámi vybraná pojišťovna.

Musí mít instalační firma nějaké oprávnění?

Ano, vlastníme odbornou kvalifikaci ELEKTROMONTÉR FOTOVOLTAICKÝCH SYSTÉMŮ podle § 10d zákona č.406/2000 Sb., o hospodaření s energií.

Jaký je harmonogram výstavby FVE?

Přesný a transparentní harmonogram realizace nové fotovoltaické elektrárny (FVE) na klíč jsme pro vás připravili včetně grafického znázornění. V podmínkách, kdy fotovoltaika zažívá boom, se na trhu množí společnosti, které vám slibují nemožné a nereálné termíny nebo upravují pravdu, když slibují novou FVE do dvou měsíců. Nevěřte jim, prosím. Je pravděpodobné, že vaše nová fotovoltaická elektrárna bude na vaší střeše v avizovaném termínu, ale rozhodně to nezaměňujte za termín, kdy bude spuštěna. V době, kdy jsou zaměstnanci distribučních sítí administrativně přetíženi, se posouvají vyjádření ke stanovisku o připojení i samotné potvrzení o připojení do distribuční sítě. Vyřízení těchto žádostí, které pro realizaci své nové FVE potřebujete, může v současné době trvat dva měsíce. 

Jaká je životnost baterií pro FVE?

Životnost baterií je závislá na typu bateriových článků. Obvyklý počet nabíjecích cyklů u současných baterií se pohybuje kolem 6000. Přesné záruky uvádí výrobce ve svých technických listech. Baterie, které si můžete ke své nové fotovoltaické elektráně (FVE) pořídit mají obvyklou minimální životnost 10 let.

Přemýšlím, že si k nové fotovoltaické elektrárně pořídím i baterie, kam je mám umístit?

Baterie mohou být umístěny v bateriovém boxu, přimontovány na zeď nebo mohou volně stát na zemi. Podstatnou podmínkou pro jejich umístění je dobře přístupné místo, kde nemrzne. Vhodným prostorem pro jejich umístění je zateplená půda, garáž nebo technická místnost. Standardní rozměry, které baterie od společnosti SOLLARIS fotovoltaika mají, jsou 48x47x15 cm nebo větší s vyšší kapacitou 48x70x20 cm (ŠxVxH).

Jsou baterie závadné?

Všechny baterie, které používáme, jsou zdravotně nezávadné, nepotřebují zvláštní odvětrávání ani speciální místnost.

Jaký je nejvhodnější sklon a orientace pro fotovoltaické panely?

Abychom pokryli co možná největší spektrum možností, představili vám, co pro výkon vaší fotovoltaické elektrárny (FVE) umístění a orientace fotovoltaických panelů znamená, připravili jsem tabulku v jednom z našich užitečných článků. Kromě toho, že se dozvíte, že nejlepší orientace pro umístění solárních panelů je střecha v úhlu 35 ° nasměrovaná na jih, můžete sledovat, jakou ztrátu bude mít výkon solárních panelů, pokud se budou od dokonalého umístění a orientace odchylovat.

Nebude mi zatékat do střechy v důsledku instalace fotovoltaické elektrárny?

Ne! Pro každou střešní krytinu jsou různé typy uchycení, které náš hlavní dodavatel vyvíjí již déle než 30 let. Těmito konstrukcemi jsou osazeny tisíce střech. Jejich životnost to nijak nezkrátí. Ve většině případů to naopak životnost vaší střechy prodlouží, protože nebude vystavena vnějším vlivům. Bude totiž zakryta solárními panely.

Nenaruší se díky FVE statika střechy?

Na 1 m² připadá 15-20 kg (dle velikosti panelů), což nenaruší vaši statiku střechy. Doporučujeme však, aby latě a krokve byly před instalací FVE zkontrolovány odborníkem a v případě horšího stavu vyměněny. Min. doporučená velikost trámů nebo vazníků je 5x8 cm a doporučené rozměry latí i kontralatí jsou 3x5 cm. Je důležité si uvědomit, že panely budete mít na střeše dalších 20-30 let, proto nepodceňujte stav střechy!

Jak dlouho trvá samotná instalace fotovoltaiky?

Dle výkonu a složitosti systému, v rozmezí 2-10 kWp se instalace pohybuje od 1 do 5 dnů. V případě, že je předmětem instalace středně velká fotovoltaika, přijede 1. den instalační tým. Ten zaměří finální rozmístění fotovoltaických panelů a připraví nosnou konstrukci. Ten samý den zkušený elektrikář rozmisťuje baterie, měniče a rozvaděč. 2. den probíhá instalace solárních panelů, elektrikář připojuje fotovoltaiku do domácí sítě. Proběhnou funkční zkoušky a vy obdržíte aplikaci, díky které sledujete, kolik fotovoltaická elektrárna produkuje a co elektrická energie napájí v reálném čase. Abyste mohli aplikaci použít, budete muset bohužel počkat na příjezd technika distribuční sítě a oficiální připojení.

Jsou nějaké zvýšené nároky na umístění měniče?

Měnič může být umístěn jak v interiéru, tak v exteriéru. Měnič pracuje v rozsahu teplot -20 až +60 °C. Za stálé teploty do 30 °C je přeměna energie nejefektivnější. V případě umístění měniče v interiéru je potřeba dodržet několik podmínek. Okolo měniče by mělo být minimálně 75 cm volné plochy. Měnič nesmí být umístěn v malých místnostech (šatna, skříň, výklenek). Měnič by neměl být umístěn v místnostech, kde teplota přesahuje 30 °C (neizolovaná půda, sušárna atd.).

Solární panely leží přímo na krytině nebo je mezi krytinou a panelem mezera?

Mezera mezi panely a střechou je 5-10 cm, podle druhu střešní krytiny.

Dají se fotovoltaické panely integrovat místo krytiny například u novostavby?

Ano. Renomovaní výrobci střešních tašek již nabízejí solární moduly suplující samotné tašky.

Je možné umístit fotovoltaické panely na východ či západ?

Ano i ne, je to závislé na energetickém posudku. Je třeba také zohlednit případné stínění každé strany střechy. I při rozdělení fotovoltaické elektrárny (FVE) na 2 samostatná pole (V + Z) bude docházet k určitým ztrátám (okolo 10 %).

Jaký je výkon 1 fotovoltaického panelu?

Požíváme panely o jmenovitém výkonu 400-550 Wp, rozměr panelů je zhruba 1,15 x 1,75 m až 1,15 x 2,30 m.

Zapojení fotovoltaické elektrárny je jednofázové nebo třífázové?

Elektrárna může být 1f i 3f, vždy doporučíme typ zapojení dle požadavku zákazníka a metodiky programu Nová zelená úsporám. Na základě vašich požadavků a očekávání od fotovoltaické elektrárny vám navrhneme rozumnější řešení.

Jak pracuje fotovoltaika přes zimu?

Výkon fotovoltaické elektrárny přes zimu je v průměru 5 %–10 % maximálního výkonu. Nicméně v období slunečných, zimních dnů je vaše fotovoltaika schopna pokrýt svým výkonem celou spotřebu vaší elektrické energie.

Jak pracuje fotovoltaika přes léto?

Fotovoltaika přes léto vyrobí více elektrické energie, než je její celoroční průměr. Vyprodukovanou elektrickou energii můžete použít pro nabíjení baterií a spotřebovávat ji později. Další variantou je posílat přebytky do sítě a utržit za ně výnos v podobě výkupních cen. Existuje i varianta virtuální baterie, kdy si své přebytky uchováte u distributora na pozdější dobu.