Fotovoltaika a solární panely dle vaší volby

Fotovoltaika nejčastěji využívá monokrystalické solární panely, protože jejich účinnost převyšuje všechny ostatní varianty. Cena monokrystalických panelů je nejvýhodnější a výrobní proces díky výzkumu a vývoji časově nejméně náročný. V historii měly větší zastoupení polykrystalické solární panely a pokud můžeme předjímat, budoucnost může patřit tenkovrstvým solárním panelům nebo solárním panelům integrovaným do střešní krytiny.

Solární panely obsahují fotovoltaické články, jejichž základním stavebním kamenem je křemík. Fotovoltaické články jsou polovodičové součástky, které přeměňují sluneční svit na elektrickou energii. Výsledkem fotovoltaického jevu je zisk stejnosměrného proudu, který fotovoltaika přeměňuje díky měniči na střídavý.

Fotovoltaika a solární panely

Všechny solární panely jsou hermeticky uzavřené, aby se eliminovaly vlivy vnějšího okolí, které by jejich funkčnost a životnost ovlivnily. Ze svrchní strany jsou pokryty skleněnou vrstvou, ze spodní strany je umělohmotná folie s hliníkovou vrstvou. Prémiové solární panely Canadian Solar mají jako bonus tvrzené sklo i ze spodní strany, které jim dovoluje nabídnout delší záruční lhůty.

Solární panely v nabídce SOLLARIS fotovoltaika

Společnost SOLLARIS fotovoltaika klade na první místo přání zákazníka. Pokud má klient jasnou představu o tom, jaké solární panely na střeše svého rodinného domu nebo přístavku chce, rádi jeho požadavku vyhovíme. V případě, že požádá o názor naše obchodní zástupce, doporučují nejčastěji solární panely Canadian SolarSuntech nebo LONGi, protože s nimi máme za dobu naší praxe v oboru od roku 2008 nejlepší zkušenosti.

Jmenovitý výkon solárních panelů v nabídce SOLLARIS fotovoltaika se nejčastěji pohybuje mezi 430 - 550 Wp. Rozměry solárních panelů jsou obvykle 172x114 cm nebo 228x114 cm.

Kam a jak umístit solární panely

Solární panely se v největší míře umisťují na střechu rodinného domu nebo přístavek (garáže, pergoly nebo hospodářská stavení). Možné je i jejich umístění na pozemek rodinného domu. Zde ale platí pravidlo zachování a možnosti úpravy zeleně pod nimi. V případě umístění solárních panelů na střechu rodinného domu jsou solární panely pojištěné v rámci hlavní stavby (doporučujeme ale zvýšení pojistné hodnoty s novou investicí). Pokud jsou solární panely na přístavcích rodinného domu, doporučujeme kontaktovat pojišťovacího agenta, aby byla vaše investice dostatečně chráněná.

Pokud jsou solární panely umístěné na šikmé střeše rodinného domu s dobrým sklonem, lze pro jejich připevnění využít hliníkové profily, které je pevně zajistí proti vlivům počasí. Přichycení hliníkových profilů k taškovým střechám probíhá pomocí nerezových háků. Uchycení hliníkových profilů na šindel nebo plechovou střechu zajišťují kombinované vruty (kombivruty).

Na ploché střechy, střechy s mírným sklonem nebo špatnou orientací lze využít hliníkové konstrukce, které solární panely nasměrují do správné polohy vůči slunci. Hliníkové konstrukce jsou zpravidla vyráběny na míru konkrétní střechy a na základě místních podmínek. Ploché střechy mohou také pro umístění solárních panelů využít plastové vany, patentovaný výrobek společnosti Renusol, který po zatížení poskytuje pevné zázemí připevněnému solárnímu panelu.

Fotovoltaika s nejlepší orientací solárních panelů

Nejvyšší užitek přinášejí solární panely umístěné na JIH v ÚHLU 35 °. Jakákoliv odchylka od ideálních podmínek znamená snížení účinnosti. Jednoduchá a srozumitelná tabulka níže představuje, jaké ztráty bude mít vaše fotovoltaika, pokud se od ideálních podmínek odchýlí.

Umístění panelů

Ztráta

účinnosti

Pouze na jihozápad 5,5 %
Pouze na jihovýchod 5,5 %
Kombinace na jihozápad/jihovýchod 2,75 %
Pouze na východ 17,1 %
Pouze na západ 17,1 %
Kombinace na západ/východ 8,55 %
Snížení sklonu na 30 ° 2,25 %
Snížení sklonu na 25 ° 10,34 %
Zvýšení sklonu na 45 ° 10,34 %

Strašákem panelů je stínění, SOLLARIS fotovoltaika jej řeší zdarma

Přestavte si, že je vaše fotovoltaika složena z 18 kusů solárních panelů. Ty jsou rozděleny do dvou stringů (větví) po 9 panelech. Pokud je jeden solární panel jedné větve zastíněn, může celá větev vyrobit pouze 1/4 elektrické energie, protože jeden zastíněný panel snižuje výkon všech ostatních. Společnost SOLLARIS fotovoltaika poskytuje svým zákazníkům chytré řešení, které zajistí maximální výtěžnost celého systému i při zastínění některých solárních panelů. Jmenuje se optimizér, k rizikovým solárním panelům ho přidáváme ZDARMA a více se o něm dočtete na našich stránkách.