FOTOVOLTAIKA OČEKÁVÁ DALŠÍ TAH DOTAČNÍCH ŠACHŮ
Změna v dotačním programu NZÚ se blíží a přitahuje pozornost domácností i odborníků. Fotovoltaika zůstane i po 1. únoru 2025 podporovaným ekologickým zdrojem elektrické energie. Ministerstvo životního prostředí spolu s administrátorem dotace – Státním fondem životního prostředí České republiky – již oznámily některé zásadní změny. Kompletní detaily však stále nejsou k dispozici. V tomto článku proto shrnu, co už víme jistě, a doplním predikci na základě svých zkušeností v oblasti fotovoltaiky, abyste se mohli lépe zorientovat v neustále se měnícím prostředí dotací.
Co víme jistě
Zálohové financování a zvýhodněné úvěry pro všechny žadatele
Nová etapa programu NZÚ zavádí možnost získat finanční prostředky předem pro všechny žadatele, nejen pro nízkopříjmové domácnosti. Tato změna má usnadnit přístup k financování úsporných opatření, zejména pro středně příjmové domácnosti, které často odkládají kroky v důsledku nedostatku prostředků na financování projektů.
Sjednocení podprogramů
Dva současné podprogramy, Nová zelená úsporám Standard a Nová zelená úsporám Light, se sjednotí do jediného podprogramu pod názvem Nová zelená úsporám Light. Tento podprogram bude nabízet podporu na celou škálu dílčích opatření, jako je částečné zateplení fasády, výměna oken a dveří, instalaci fotovoltaické elektrárny či výměnu neekologických zdrojů vytápění.
Zvýhodnění pro nízkopříjmové domácnosti
Nízkopříjmové domácnosti budou i nadále zvýhodněny vyšší jednotkovou dotací, a to především na zateplení, kde mohou získat podporu až do výše 250 tisíc korun, nebo na výměnu neekologických kotlů. Toto zvýhodnění jim umožní snížit energetické ztráty a náklady na vytápění. Přesto je třeba zmínit, že toto zvýhodnění se netýká instalace fotovoltaických systémů, které by jim mohly pomoci dosáhnout levnější elektřiny. V této oblasti platí stejná pravidla pro všechny domácnosti bez ohledu na příjem.
Změny se týkají pouze rodinných domů
Plánované změny v dotačním programu NZÚ se zaměřují výhradně na rodinné domy. Podpora v oblasti bytových domů a výměny neekologických zdrojů tepla pro nízkopříjmové domácnosti pokračuje beze změn. Je však důležité zmínit, že v současném programu NZÚ již došly alokované zdroje, což urychlilo ukončení přijímání žádostí o dotace. Tato situace zdůrazňuje potřebu připravit se na nové dotační podmínky.
Podpora pouze pro systémy do 5 kWp
Dotace v nové etapě programu NZÚ budou určeny pouze pro fotovoltaické systémy s instalovaným výkonem do 5 kWp. Toto omezení však nemusí být ideální pro domácnosti s vyšší spotřebou energie, například při využívání tepelných čerpadel, bazénu nebo klimatizace. V těchto případech, pokud chce domácnost dlouhodobě snížit náklady na elektrickou energii, bude potřeba zauvažovat nad zvýšením výkonu instalované fotovoltaické elektrárny bez využití dotace.
Predikce vývoje
Přechod od přetoků k bezpřetokovým systémům
Od začátku dotačního programu NZÚ v roce 2021 až do ledna 2024 bylo běžné připojovat fotovoltaické elektrárny (FVE) do sítě s možností přetoků. Současný trend směřuje k tzv. zjednodušenému připojení, které umožňuje instalace do 10 kWp bez přetoků do sítě. Očekávám, že tato praxe se stane novým standardem, a to i v oblastech, kde dosud nebyla plně implementována, jako jsou velká města.
Možnost instalace větších systémů s omezenou dotací
Domácnosti budou mít možnost instalovat fotovoltaické elektrárny s výkonem přesahujícím 5 kWp, avšak dotační podpora bude omezena právě na tuto hranici. To znamená, že pro větší instalace bude nutné počítat s vyššími vlastními investicemi bez podpory státu.
Zjednodušení administrativy a snížení byrokracie
Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR avizovaly snahu o zjednodušení administrativních procesů spojených s podáváním žádostí o dotace. Cílem je usnadnit přístup k finančním prostředkům a zrychlit celý proces schvalování.
Snížení výše dotací na fotovoltaiku a bateriová úložiště
Na základě dosavadních informací lze předpokládat, že dojde ke snížení dotační podpory jak pro instalace fotovoltaických systémů, tak pro bateriová úložiště. Tento krok může být motivován snahou o efektivnější využití veřejných prostředků a reflektuje klesající náklady na technologie.
Jednání České solární asociace s vládou a ministerstvem
Česká solární asociace vyjádřila obavy ohledně plánovaných změn a aktivně jedná s Ministerstvem životního prostředí a Státním fondem životního prostředí ČR. Cílem těchto jednání je dosáhnout kompromisů, které by zajistily stabilní rozvoj fotovoltaiky v České republice.
Snížení dotační podpory na 30 %
Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR avizovaly, že v nové etapě programu Nová zelená úsporám dojde ke snížení dotační podpory na 30 %. Zatím však není jasné, z čeho přesně bude toto procento vycházet. Aktuálně jsou dotace poskytovány buď ve výši 50 % způsobilých výdajů, nebo s maximálním limitem 160 tisíc korun na fotovoltaickou elektrárnu. Tento strop se vypočítává na základě základní částky podpory a částky za každou instalovanou kWp výkonu a kWh bateriového úložiště. Snížení podpory na 30 % tak může znamenat změnu celkové maximální částky, výše podpory na způsobilé výdaje, nebo obojí.
Plánované změny v dotačním programu Nová zelená úsporám přinášejí mnoho otázek, na které zatím nemáme jasné odpovědi. V tomto článku jsem se pokusil shrnout dostupná fakta a přidat vlastní predikci na základě zkušeností v oblasti fotovoltaiky. Jakmile budou k dispozici přesnější informace, budou pro vás na mém blogu k dispozici.
Pokud o nové fotovoltaické elektrárně přemýšlíte a chcete vyčkat na nové podmínky dotačního programu Státního fondu životního prostředí, je v mezičase jistě vhodné zauvažovat nad tím, co od FVE na klíč očekáváte a hledat spolehlivého dodavatele, který vám instalaci zajistí jako prémiovou službu na klíč.
Publikováno 28.12.2024