Buďte před obchodním zástupcem krok napřed

Rady, díky kterým bude nová fotovoltaika na klíč od správného dodavatele

Fotovoltaika na klíč je prospěšný systém, který zajišťuje energetickou nezávislost a nižší ceny elektrické energie. Instalace fotovoltaické elektrárny (FVE) zvyšuje cenu vlastněné nemovitosti, a protože je její realizace podporována státem, získávají nemalé dotace z programu NZÚ. Nejužitečnější fotovoltaická elektrárna je ta, která odráží potřeby a chování domácnosti při spotřebě elektrické energie. Jak si ale vybrat správného dodavatele, aby vše dopadlo na výbornou? Na základě našich zkušeností a informací od našich zákazníků jsme pro vás připravili nejčastější úskalí, kterými naši klienti před oslovením naší společnosti prošli.

Důvěřovat, ale prověřovat! Fotovoltaika vždy s technickými listy od komponentů

Ať už se jedná o baterie k fotovoltaické elektrárně, solární panely nebo síťové a hybridní měniče, vždy si před podpisem smlouvy vyžádejte technické listy k jednotlivým komponentům. Dodavatelé je mají k dispozici a pro vás je to ujištění, že to, co vám obchodní zástupce na schůzce tvrdí, je opravdu pravda. Fotovoltaika s technickými listy je vždy sázka na jistotu!

Návratnost investice do fotovoltaické elektrárny (FVE) na klíč

Výpočet návratnosti investice do fotovoltaické elektrárny (FVE) na klíč je součástí nabídky každé slušné společnosti. Zeptejte se, jak k uvedené době obchodní zástupce došel. Prověřte si, kde se vzala cena elektrické energie zakomponovaná do výpočtu. Byla to skutečně ta vaše nebo byla použita zastropovaná cena, která může být vyšší a návratnost je tak představena jako kratší?

Ne vždy je potřeba, aby měla fotovoltaická elektrárna solární panely na celé střeše RD

Na základě zkušenosti našich klientů můžeme potvrdit, že je velice obvyklou praxí nabídka osazení celé střechy rodinného domu, i když je taková fotovoltaická elektrárna (FVE) předimenzovaná a návratnost investice se domácnosti prodlužuje. Požádejte o větší množství nabídek, nechte si připravit modelové příklady na základě vašich konkrétních podmínek, projděte si, jaké přínosy budou mít jednotlivé výkony, které fotovoltaika přinese a rozhodněte se teprve poté.

Fotovoltaická elektrárna na klíč s baterií nebo bez baterie?

Snažíte se zjistit, zda je fotovoltaická elektrárna s baterií vhodná právě pro vaši domácnost? Baterie jsou jedna z nejdražších položek celého systému, proto je při jejich pořízení potřeba dbát na to, zda jsou opravdu potřeba. V případě, že domácnost spotřebovává největší množství elektrické energie v pozdních odpoledních a večerních hodinách, jsou opravdovým přínosem, protože uchovávají elektrickou energii právě na tuto dobu. Jsou ale případy, kdy členové domácnosti využívají elektrický proud hlavně přes den a vyrobenou energii jsou tedy schopni spotřebovat okamžitě; nač by jim tedy v takovém případě byly baterie, když by do nich nebyli schopni nic ukládat.

Fotovoltaika s měničem pro české prostředí je vždy přínosnější

Rozhodli jste se, že je fotovoltaika správná volba, že bude vaše domácnost využívat ekologickou energii a pokud budete mít nějaké přebytky z výroby, budete je prodávat zpět do distribuční sítě, aby se návratnost investice co možná nejvíce zkrátila. Vaši představu chválíme, na základě našich zkušeností ale upozorňujeme na jednu podstatnou věc. V České republice jsou měřeny přetoky na všech třech fázích najednou. Pokud má jedna z fází vašeho rodinného domu větší zatížení než ty ostatní a proud do distribuční sítě posílá v malém množství nebo ho dokonce odebírá, jsou tímto chováním ovlivněny zbylé dvě fáze domu, jejichž přetoky jsou počítány právě podle této nejvytíženější fáze. V praxi to znamená, že pokud máte na jedné fázi odběr, nebudou přetoky ze zbylých dvou počítány. Pokud posílá jedna fáze menší přetoky než ostatní, budou přetoky na výkonnějších fázích počítány pouze do výše té nejzatíženější.

Hybridní měnič SolaX X3 je měnič s nejlepší asymetrií na trhu. Umí dlouhodobě přelévat až 150 % elektrické energie mezi fázemi. Jak jsou na tom konkurenční produkty? Některé dosahují stejné možnosti přelévat až 150 % energie, pozor ale, nikoliv dlouhodobě jako SolaX řešení. V této problematice je potřeba upozornit hlavně na to, že většina měničů jiných značek než SolaX není vyvinuta pro podmínky českého trhu. V zahraničí se totiž měří přetoky po každé fázi zvlášť. Je tedy jasné, že fotovoltaika s měniči, které odpovídají našemu trhu bude vždy výkonnější a návratnost investice do ní vždy kratší.

Kvalitní baterie pro fotovoltaické elektrárny (FVE)

Jelikož má vaše domácnost výrazně vyšší spotřebu v odpoledních a večerních hodinách, přemýšlíte o pořízení baterií, které zvýší prospěch vaší fotovoltaické elektrárny a poskytnou vám vyprodukovanou elektřinu ve správný čas. Nebyla by to fotovoltaika, aby i zde neexistoval prostor pro volbu, která nemusí znamenat maximální užitek z pořizovaného systému. Pokud máte na stole více nabídek a větší množství nabízených baterií od různých výrobců, kontrolujte u garantovaných hodnot nejen celkovou záruční dobu nebo množství nabíjecích cyklů, všimněte si i GARANTOVANÉ HLOUBKY VYBITÍ po daném množství cyklů. Jsou baterie, které mají tuto garantovanou hloubku vybití 90 %, jsou ale i takové, které dosahují už jen 50 %.

A jeden opravdu smutný příklad z praxe na závěr. Pokud vám obchodní zástupce tvrdí, že jsou standardní baterie pro fotovoltaické elektrárny bez topné spirály schopné pracovat i v mrazu do -30 °C, nemá pravdu. Každá baterie je schopná pracovat v určitém teplotním rozmezí, optimálně pracuje v užším teplotním rozmezí a nejlépe samozřejme za určitých podmínek. Technický list nabízených baterií vám tyto podmínky představí a vám se nestane, že bude vaše fotovoltaika na klíč potřebovat nové baterie dříve, než jste původně očekávali.

Co je před pořízením FVE na klíč opravdu důležité vědět?

Vždy vyžadujte technické listy a deklarované vlastnosti jednolivých komponentů FVE na klíč si v nich ověřte. V každém případě si projděte výpočet návratnosti a požadujte informaci o zdroji dat do něj použitých. Trvejte na nabídkách různých výkonů a projděte si grafy výroby vzhledem k vaší spotřebě. A hlavně myslete na to, že nejlevnější cena nemusí být nutně ta nejlepší. Komponenty vyvinuté pro jiný než český trh nebo nekvalitní díly mohou životnost vaší fotovoltaické elektrárny nepříjemně zkrátit.