Fotovoltaická elektrárna (FVE) s baterií

Fotovoltaická elektrárna s akumulací energie do bateriového úložiště je výborná volba pro všechny, kteří chtějí svou částečnou energetickou nezávislost maximalizovat a kteří chtějí využít svou fotovoltaiku na maximum. Baterie znamená možnost využití elektrické energie v době, kdy ji vaše FVE nevyrábí, protože je zrovna špatné počasí nebo je noc a slunce nesvítí.

Foto 4803, Fotovoltaika ukládání do baterií

Energie ze solárních panelů je vedena kabely do měniče, který je nedílnou součástí každé fotovoltaiky. V něm se stejnosměrný proud, který je solárními panely vyroben, mění na střídavý. Střídavý proud je pro domácnost použitelný, protože je to běžný proud v zásuvce. Měnič je následně propojen s bateriemi. Ty mohou být umístěny v bateriovém boxu nebo stát samostatně. Měnič i baterie mohou být umístěny v jakékoliv části domu, kde nemrzne. Příkladem umístění je garáž, technická místnost nebo chodba, nejlepší je umístění poblíž domovních jističů, se kterými je celá soustava propojena.

Fotovoltaická baterie

Jak budou vaše baterie akumulující elektrickou energii k pozdějšímu použití veliké, záleží pouze na vás a vaší ochotě investovat do nich. Použitím většího množství baterií v modulech a jejich skládáním k sobě se můžete dostat například až na kapacitu 46,4 kWh, která už je schopna vaši domácí spotřebu pokrýt i na několik dní bez slunečního svitu.

Bonusem k bateriovému systému je online aplikace, která umí sledovat, jaká energie je v nich aktuálně akumulována. Co víc, záleží pouze na vašem rozhodnutí, zda budete vyráběnou elektřinu rovnou spotřebovávat nebo ji přesměrujete do baterie na pozdější využít. Aplikace samozřejmě nezůstává jenom u sledování stavu baterie, můžete ji použít pro sledování výroby stejnosměrného proudu ze solárního panelu, zjištění aktuální spotřeby vaší domácnosti a z čeho je kryta nebo k přehledu o tom, jakým výkonem je elektromobil z wallboxu nabíjen.