Maximální výkon fotovoltaiky zajistí optimizér

Při plánování investice do fotovoltaické elektrárny, kterou si představujete na vaší střeše, jistě přemýšlíte i nad tím, jak maximalizovat její výkon a přínos pro vaši domácnost, a jak co nejvíce zkrátit návratnost investice do tohoto ekologického systému, který vyrábí čistou elektrickou energii.

Je absolutně jasným faktem, že FVE vyrábí elektrickou energii z té sluneční. Je neoddiskutovatelné, že pokud na solární panely nesvítí sluníčko nebo jsou špinavé, jejich výkon a užitek z nich se velice snižuje, protože všechny panely se přizpůsobí právě tomuto s nejslabším výkonem a fotovoltaická elektrárna pracuje hluboko pod hranicí svých možností.

Rychlé řešení zkracující návratnost investice

Na trhu existují malé krabičky plné chytrého nápadu, kterým se říká OPTIMIZÉR. Tyto optimizéry lze nainstalovat pod všechny solární panely, u kterých očekáváte, že by mohly výkon fotovoltaiky jako celku snižovat z důvodu zastínění stromy, komíny nebo střechami okolních staveb. Lze je také nainstalovat na nejspodnější řadu panelů, protože ty v zimě zůstávají zakryté jako poslední při odtávání sněhu. Vyšší výkon tak můžete získat dříve, než zmizí jeho poslední zbytky. Optimizéry lze nainstalovat pod všechny solární panely nebo pouze pod ty rizikové. Záleží samozřejmě jenom na tom, jak velkou investici do fotovoltaiky jste ochotni uskutečnit. Optimizér zajistí snížení výkonu pouze postiženého panelu, nikoliv všech připojených ve stejné větvi.

Jak funguje optimizér?

Představte si modelový případ fotovoltaické elektrárny s výkonem 9,81 kWp s baterií. Tato FVE obsahuje 18 solárních panelů Fotovoltaika optimizér TIGOrozdělených do dvou větví (stringů) po 9 panelech s výkonem každého 545 W. Jeden string je plně osvícen sluncem a posílá do vaší domácí sítě a baterií 4,905 kW, druhý string obsahuje jeden panel, který je zastíněn stromem a je schopen vyrobit pouze 25 % elektrické energie. Zbylých 8 panelů dané větve je ovlivněno tímto výkonem a celý string vyrábí pouze čtvrtinu z možné vyrobené energie. Bez optimizéru FVE v tomto případě dodá 4,905 kW z nezastíněné větve a 1,226 kW ze zastíněné větve, která je celá ovlivněná jedním zastíněným panelem a dodává pouze čtvrtinu elektrické energie.

Pokud si necháte pod rizikový panel nainstalovat optimizér, bude výkon fotovoltaické elektrárny v daný okamžik 4,905 kW z nezastíněné větve, 4,360 kW z osmi nezastíněných panelů druhé větve a 0,136 kW z jednoho zastíněného panelu. Z jednoduchého srovnání tedy vychází, že pokud budete investovat do optimizéru, bude výkon vaší FVE 9,401 kW; pokud do něj investovat nebudete, snížíte tím výkon vaší FVE na 6,131 kW.

Jaké optimizéry naleznete na trhu?

Pokud jste podobně smýšlející jako my, a když už do fotovoltaiky investujete, chcete z ní mít maximální užitek a chcete nejrychlejší návratnost investice, jaké můžete dosáhnout, vyjde vám jasný výsledek. Pořídit optimizér na solární panely, které mají vyšší předpoklady k zastínění, je opravdu dobrý nápad. Na trhu si můžete vybrat z optimizérů Tigo a Solar Edge jako z hlavních a prověřených zástupců této technologie. Jako specialisté v oboru jsme se rozhodli vám nabídnout výhradně optimizéry Tigo, a to hlavně proto, že jsou schopny komunikovat se střídači (měniči) různých výrobců. Tvoří tedy váš systém variabilnější a připravený na rozšíření, pokud se tak rozhodnete. Neomezují vás ve volbě výrobce nebo společnosti, která vám fotovoltaiku na klíč a její rozšíření připraví. Další nepopiratelnou výhodou je komunikace se střídačem přes WiFi a absence nutnosti vést další kabely z vaší střechy.

*** HODNOTNÁ SOUČÁST PODPORUJÍCÍ VÝKON FVE ZDARMA ***

VYPLŇTE NA NAŠICH STÁNKÁCH NEZÁVAZNOU POPTÁVKU, POKUD BUDETE FOTOVOLTAIKU NÁSLEDNĚ REALIZOVAT S NÁMI, DOSTANETE OD NÁS OPTIMIZÉRY NA RIZOKOVÉ PANELY ZDARMA!

Fotovoltaika 9,81 kW s jedním zastíněným panelem vyrobí 6,131 kW bez optimizéru, s optimizérem 9,401 kW

Fotovoltaika bez optimizéruFotovoltaika optimizér