Fotovoltaika podpořená baterií s dlouhou životností

Pokud se na baterie používané pro fotovoltaickou elektrárnu podíváme jako na komplexní problematiku, prvně je musíme rozdělit na baterie virtuální (imaginární úložiště u poskytovatele energie) a na ty skutečné – lithiové, které si můžete pořídit k vám domů. Oba druhy baterií Vám pomohou využívat vámi produkovanou elektrickou energii z vaší FVE v době, když skutečně nevyrábí, protože je noc a slunce nesvítí nebo je špatné počasí. Ať je to jeden nebo druhý druh, oba umožní zrychlit návratnost Vaší investice a využít fotovoltaiku na maximum.

U virtuálních baterií jen pozor na to, že sice neplatíte cenu vyprodukované energie, kterou později užíváte, ale platíte poplatky za distribuci, poplatky za podporu obnovitelné zdroje, poplatky za příkon apod. Zpětné užití je tedy částečně zpoplatněno a neznamená nulové náklady na využití. A přesně pro tento úhel pohledu jsou lithiové baterie, které vám nainstalujeme do domácnosti, to správné řešení, které opravdu snižuje náklady na spotřebu elektrické energie, kterou jste svojí FVE vyrobili, ale v daném čase ji nemohli použít.

Vysokonapěťová baterie SolaX Triple Power

V současné době nabízíme několik typů baterií, které se liší technologií, délkou životnosti a cenou. Všechny bateriové systémy, které používáme pro naše instalace fotovoltaiky na klíč, jsou vysokonapěťové (HV) baterie typu LiFePo4. Kapacita baterií se dá do určité míry navyšovat dle potřeby jednoduše tím, že se do fotovoltaického systému připojí další bateriová jednotka. Pro vysokokapacitní sety složené z více baterií se dodává řídící modul, díky kterému baterie a měnič v sestavě komunikují.

Standardní velikost námi používaných baterií se pohybuje od 3,1 kWhdo 5,8 kWh na jeden modul. Obvykle je možné „skládat“ k sobě celkem až 4 moduly a dostat se tak na kapacitu od 12,4 až do 23,2 kWh. Za použití řídících systémů se pak tyto poskládané větší moduly dají dále násobit (například až na 46,4 kWh).

Pokud tedy problematiku baterií shrneme, musíme konstatovat, že pořizovací cena těch lithiových je výrazně vyšší než těch virtuálních, nicméně je to cena konečná a při jejich používání se vám tato vstupní investice velmi brzy vrátí. Pokud se rozhodnete pro virtuální, náklady na pořízení jsou zanedbatelné (obvykle to znamená změnu tarifu u distributora, což vám může v případě ještě zafixované ceny energie přinést zvýšení cen za spotřebovanou energii z distribuční sítě) a spočívají hlavně v administrativě, která je s nimi spojená. Jejich užitek bude ale vždy zpoplatněn náklady na distribuci, poplatky za OZE apod.