Fotovoltaika podpořená baterií s dlouhou životností

Fotovoltaika podpořená baterií umožňuje domácnosti čerpat elektrickou energii v době, kdy ji její členové skutečně potřebují. Fotovoltaická elektrárna je nejvýkonnější přes den, kdy svítí slunce, zatímco členové domácnosti elektrickou energii spotřebovávají zpravidla v odpoledních a večerních hodinách.

Aby byla elektrická energie připravená v tu správnou chvíli, a aby byla fotovoltaická elektrárna opravdu prospěšná, mají domácnosti možnost uložení vyprodukované energie do baterií a čerpání ve chvíli, kdy ji potřebují. Fotovoltaika podpořená bateriemi je systém, který má kratší návratnost investice a vyšší přínos pro své majitele.

Fotovoltaika na klíč s různými druhy baterií

V případě, že je přáním domácnosti fotovoltaika na klíč s baterií, má při svém rozhodování na výběr mezi dvěma variantami. První variantou je virtuální baterie s nižší pořizovací cenou a vyššími náklady na zpětný odběr vlastní elektrické energie, druhou variantou je fyzická baterie, která má vyšší pořizovací cenu, zpětný odběr elektrické energie je ale bez dodatečných nákladů.

Virtuální baterie a síťová fotovoltaika

Pohodlná varianta pro domácnosti, které nechtějí investovat do fyzických baterií nebo pro uložení baterie nemají vhodný prostor. Virtuální baterie, kterou je podpořena síťová fotovoltaika, poskytuje svým majitelům pohodlí čerpání elektrické energie v době, kdy ji potřebují s minimálními, počátečními náklady. Za upozornění ale stojí, že distribuční společnost zpětný odběr zatěžuje poplatky za distribuci, za podporu obnovitelného zdroje a poplatky za příkon.

Fyzická baterie a hybridní fotovoltaika na klíč

Pokud má domácnost výrazně vyšší spotřebu elektrické energie v odpoledních nebo večerních hodinách, pokud chce využívat výhody, které fotovoltaika nabízí celý rok a neplatit dodatečné poplatky za zpětný odběr elektrické energie nebo v případě, že chce mít zálohu při výpadku elektrického proudu, je fyzická baterie nejlepší volba. Fotovoltaické elektrárny s baterií mají vyšší pořizovací cenu, návratnost investice je ale kratší a využití systému výrazně vyšší.

Pro umístění baterií se SOLLARIS fotovoltaika potřebujete prostor o rozměrech 48x19,3x70,8 cm pro master baterii a 48x19,9x64,7 cm pro slave baterii. 

Fotovoltaika baterie SolaX

Proč je fotovoltaika na klíč s baterií SolaX od SOLLARISu nejlepší?

Baterie je jedna z nejdražších komponentů nové fotovoltaické elektrárny. Při jejím pořízení je důležité dbát na správný výběr a spolehlivého dodavatele. Protože právě baterie se může stát prostorem, kde chtějí instalační společnosti získat nejvyšší zisk a zákazník za své peníze nemusí získat zdaleka to nejlepší na trhu. Fotovoltaika na klíč od SOLLARISu je vždy podpořena bateriemi SolaX. Baterie SolaX jsme vybrali na základě našich dlouholetých zkušeností s tímto dodavatelem, jeho výrobky a na základě garantovaných hodnot produktu, které výrazně převyšují konkurenci.

První výhodou baterií SolaX je jejich funkčnost bez nutnosti pořízení řídícího modulu. Lze k sobě připojit až čtyři baterie o kapacitě 5,8 kWh. Další výhodou je pak propracovaný design bez tzv. "šuplíkového řešení", které nabízí konkurence. Baterie lze umístit nejen na podlahu v rodinném domě nebo přístavku, jejich umístění může být i na stěny. Velice podstatnou výhodou těchto baterií je jejich záruka. SolaX Power na své výrobky poskytuje záruční dobu 10 let nebo 6.000 nabíjecích cyklů s garantovanou hloubkou vybití 90 %. V tuto chvíli se nabízí srovnání s konkurencí, která sice nabízí stejné množství cyklů, jen velmi nerada se ale chlubí tím, že garantovaná hloubka vybití je 80 nebo dokonce 60 %. V neposlední řadě nesmíme zapomenout, že baterie SolaX mají servisní středisko přímo v České republice.

Kdy pracuje fotovoltaika s bateriemi nejlépe

Baterie fotovoltaické elektrárny potřebují pro svůj optimální výkon teplotu 10-45 °C, jsou ale schopny pracovat už v rozmezí 0-55 °C. Plně zatížené by měly být v místnosti o teplotě 5-48 °C. Místnost, kde má fotovoltaika své baterie, by neměla být vlhká.